دانستنی‌های علم و فناوری - پزشکی و سلامت

مارپیچ دوگانه DNA
مارپیچ دوگانه DNA

مارپیچ دوگانه، شامل دو زنجیره از DNA است که در جهت خلاف یکدیگر ‌پیچیده شده‌اند و هر کدامشان از چهار گونه واحد شیمیایی، ساخته شده که به یکدیگر پیوسته‌اند.

رده بندی زیستی
رده بندی زیستی

امروزه، بسیاری از دانشمندان جانداران را به سه دامنه آرکیایی ها و باکتری ها و یوکاریوت ها شامل جانوران و گیاهان پیچیده تقسیم می‏کنند.

دارو چیست
دارو چیست

به‏ طور کلی، دارو ماده شیمیایی است که عملکرد عادی بدن را تغییر دهد. اما به ‏طور معمول، دارو به هر ماده شیمیایی گفته می‏شود که برای تسکین، درمان یا ممانعت از ابتلا به بیماری ها یا بالابردن سلامتی روحی یا جسمی طراحی شده باشد.

روش‌های جراحی مدرن
روش‌های جراحی مدرن

روش های پزشکی جدید که اعضای رو به ضعف بدن را جایگزین و یا اصلاح می‌کند.

اولين واكسيناسيون
اولين واكسيناسيون

در 1773 ادوارد جنر، كه به تازگي در لندن آموزش ديده بود، يك آزمايش پزشكي در روستاي بركلي در گلوسِستِر شاير انگلستان طراحی کرد

لقاح مصنوعی
لقاح مصنوعی

در فرآیند لقاح مصنوعی، زن معمولا از داروهایی استفاده می‏کند که تعداد تخمک‏های بالغ در تخمدان را افزایش می‏دهد.

پزشكي و جراحي در عهد رنسانس
پزشكي و جراحي در عهد رنسانس

از قرن چهاردهم ميلادي، اروپا شاهد پيشرفت‌هاي شگرفي در درك ساختار بدن انسان و پايه‌هاي علم پزشكي شامل جراحي، بيهوشي و داروسازي بود. دانشگاه‌هاي جديد در پاريس، بولونيا و پادوا به مكان‌هاي كليدي آموزش و تمرين بهترين پزشكان آن دوره تبديل شدند.

قوانین وراثت
قوانین وراثت

گیاه لوبیا، به وضوح الگوهای مندل را نشان می‌داد. چرا که همه والدین می‌توانند تعداد زیادی فرزند تولید کنند؛ اما اصول برای ارگانیسم‌های دیگر نیز صدق می‌کند. قوانین مندل با قاطعیت نسبت واقعی خصوصیات در فرزندان را تعیین نمی کند بلکه فقط احتمال به ارث بردن یک خصوصیت خاص در هر کدام را بیان می‌کن