دنیای حیوانات

زندگی فیل‏‌ها

زندگی اجتماعی فیل‌های نر و ماده بسیار متفاوت است. فیل ماده تمام زندگی خود را در گروه‌های خانوادگی از مادران، دختران، خواهران، و خاله‌ها می‌گذراند. این گروه‌ها توسط فرزند ارشد دختر، یا مادر ایجاد می‌شود. از سوی دیگر، فیل‌های نر بالغ، اغلب زندگی انفرادی دارند.

دانستنی‌های جالب و خواندنی درباره فیل‌ها:

1-آیا می‌دانستید امروزه تنها سه گونه از فیل وجود دارد؟ آنها عبارت‌اند از: فیل بوش آفریقایی، فیل جنگلی آفریقایی و فیل آسیایی (که به عنوان فیل هندی نیز شناخته می‌شود). سایر گونه‌ها منقرض شده است.

-2 فیل‌ها بزرگ‌ترین حیواناتی هستند که بر روی خشکی زندگی می‌کنند. بزرگ‌ترین فیل که تاکنون ثبت شده، در آنگولا در سال 1956 به ضرب گلوله کشته شده است. این فیل نر وزن در حدود £ 24،000 (11،000 کیلوگرم)، با ارتفاع شانه 3.96 متر (13.0 فوت)، یک متر بلندتر از متوسط طول فیل آفریقایی بود.

-3 دوران بارداری فیل 22 ماه است که طولانی‌ترین دوره بارداری در میان حیوانات خشکی است. در هنگام تولد، بچه فیل دارای وزنی معادل 120 کیلوگرم (260 پوند) است. آنها به طور معمول 50 تا 70 سال زندگی می‌کنند، اما پیرترین فیل ثبت شده برای 82 سال زندگی کرده بود. فیل بالغ شکارچیان طبیعی ندارد، اگرچه ممکن است بچه فیل‌ها و یا جمعیت ضعیف فیل‌ها توسط شیر شکار شوند.

-4 مغز فیل با جرم بیش از 5 کیلوگرم (11 پوند)، بزرگ‌تر از مغز هر حیوان دیگری در خشکی است. طیف گسترده‌ای از رفتارهای مرتبط با هوش فیل‌ها، از جمله رفتارهایی در ارتباط با غم و اندوه، موسیقی، هنر، نوع‌دوستی، بازی، استفاده از ابزار، شفقت و خودآگاهی در فیل‌ها مشاهده می‌شود.

-5 فیل‌ها با ساختار منظم اجتماعی زندگی می‌کنند. زندگی اجتماعی فیل‌های نر و ماده بسیار متفاوت است. فیل ماده تمام زندگی خود را در گروه‌های خانوادگی از مادران، دختران، خواهران، و خاله‌ها می‌گذراند. این گروه‌ها توسط فرزند ارشد دختر، یا مادر ایجاد می‌شود. از سوی دیگر، فیل‌های نر بالغ، اغلب زندگی انفرادی دارند.

-6عاج‌های فیل دومین دندان‌هایش هستند. عاج‌ها به طور مداوم رشد می‌کنند، عاج‌های فیل نر بالغ حدود 18 سانتی‌متر در سال رشد می‌کنند. فیل از عاج‌هایش برای کاوش آب، نمک، و ریشه‌ها استفاده می‌کند، برای پوست کندن درختان و حرکت دادن درختان و شاخه‌ها در هنگام پاک‌سازی یک مسیر نیز از آنها استفاده می‌کند. علاوه بر این، آنها برای علامت‌گذاری درختان برای ایجاد سرزمین استفاده می‌شود، و گاهی نیز به عنوان سلاح.

7-خرطوم فیل، تلفیقی از بینی و لب فوقانی است که مهم‌ترین و همه‌کاره‌ترین اندام فیل است. خرطوم فیل به اندازه کافی حساس است که می‌تواند یک تیغه کوچک را در چمنزار پیدا کند، درعین‌حال به اندازه کافی قوی است که می‌تواند درختی را بشکند.

فیل از خرطوم برای نوشیدن نیز استفاده می‌کند. فیل‌ها با خرطوم خود می‌توانند 15 لیتر آب را در یک زمان بمکند و سپس آن را به دهان خود بفرستند. فیل‌ها همچنین با پرکردن خرطوم خود از آب، از آن برای حمام کردن نیز استفاده می‌کنند. هنگام شنا، خرطوم به عنوان لوله تنفس بسیار عالی است.

-8 فیل‌ها به خوبی شنا می‌کنند، اما نمی‌توانند یورتمه بروند، پرش کنند، یا بتازند. آنها راه تنها می‌توانند سریع راه بروند.

-9 فیل آفریقایی، در حال حاضر در 37 کشور در آفریقا یافت می‌شود. آنها از فیل آسیایی به طرق مختلف قابل شناسایی هستند. قابل‌توجه‌ترین نکته تمایز آنها گوش‌های بزرگ‌ترشان است. همچنین، فیل‌های آفریقایی معمولاً بزرگ‌تر از فیل‌های آسیایی هستند و پشت مقعری دارند. در فیل آسیایی، تنها نرها عاج دارند، اما فیل‌های آفریقایی نر و ماده عاج دارند و معمولاً کمتر از گونه آسیایی مو دارند.

10- فیل‌ها گیاه‌خوار هستند و تا 16 ساعت در روز برای غذا خوردن صرف می‌کنند. رژیم غذایی آنها در فصول مختلف سال و مناطق مختلف بسیار متغیر است. فیل‌ها در درجه اول به دنبال برگ و میوه درختان و درختچه‌ها هستند، آنها همچنین از علف و شاخ و برگ درختان نیز استفاده می‌کنند.

(منبع: کوکا)

1398/01/18
7665

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر