مراحل چاپ کتاب

آشنایی با مراحل چاپ کتاب از اخذ مجوز نشر تا پخش کتاب و فروش کتاب

چاپ کتاب مراحل مختلفی دارد که در کل می توان به سه قسمت تقسیم کرد اول مراحل چاپ کتاب قبل از اخذ مجوز دوم مرحله چاپ و سوم مراحل بعد چاپ مانند پخش و فروش کتاب


مراحل چاپ کتاب

برای چاپ یک کتاب باید مراحل زیر را طی کرد. هر کدام از این مراحل دارای بخش های دیگری نیز هستند که در این جا  فرصت آن نیست که بطور مفصل به تک تک آنها پرداخته شود. اما در مجموع سه مراحل اصلی می توان برای چاپ یک اثر در نظر گرفت.

الف) قبل از اخذ مجوز از ارشاد

ب ) مرحله آماده سازی و چاپ

ج) مرحله نهایی و پخش و فروش کتاب

مرحله اول:
۱مشاوره با یک ناشر : اولین مرحله از مراحل چاپ کتاب یافتن و مشاوره با یک ناشر زبده است.

۲مراحل حقوقی بعد از بستن قرارداد کتاب با ناشر مراحل حقوقی شامل: اختصاص کد بین المللی (شابک)، دریافت برگه فهرست نویسی از کتابخانه ملی ایران برای ثبت  و چاپ کتاب و اخذ مجوز چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مرحله دوم:

۳مراحل پیش از چاپ شامل حروفچینی و صفحه آرایی و بازسازی احتمالی تصاویر و یا نموداری اگر داشته باشد،  - طراحی روی جلد ، نمونه خوانی و ویراستاری استخراج فهرست اعلام و اشخاص (البته در صورتیکه نیاز باشد)، فیلم و زینک ، چاپ کتاب و صحافی آن

مرحله سوم:

۴اخذ برگه اعلام وصول از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حکم اجازه پخش و فروش کتاب است.

۵ - ارسال کتاب به مراکز پخش و فروشگاه ها و کتابفروشی ها

 

در صورتیکه که برای اولین بار اقدام به تالیف و یا ترجمه کتابی می کنید بهتر است قبل از هر چیزی با چند ناشر که در موضوع مورد نظر شما کتابی به چاپ رسانده اند مشورت کنید.

یک نویسنده و یا مترجم معمولا قبل از شروع به تالیف و یا ترجمه کتابی باید با یک ناشر مشورت کند. البته این نافی کار نویسندگان و مترجمین بزرگ و شناخته شده ای نیست که آنها با تجربه و شناختی که از مخاطبین دارند، این توانایی را در خودشان احساس می کنند تا در یک موضوعی کتاب نوشته و یا ترجمه کنند. و صد البته که نویسندگان ادبی به سفارش کسی کتاب نمی نویسند و بعد از اتمام کتاب شان با ناشر قبلی خودشان و یا یک ناشر جدید وارد مذاکره می شوند.
اما در هر حال، کسانی که تازه به جرگه نویسندگان و مترجمین پیوسته اند، معمولا اولین کارشان پیدا کردن ناشری برای چاپ کتابشان است.
برای این کار بهتر است با چند ناشر مشورت شود و مذاکره صورت گیرد تا نویسنده و مترجم با ارزیابی و شناسایی توانایی های ناشر اقدام به عقد قرارداد چاپ کتاب کند.

قرارداد بین ناشر با مترجم با مولف به چند صورت می تواند منعقد گردد.
مهمترین موضوع در یک قرارداد چاپ کتاب بین ناشر و مولف و یا مترجم ، حق نشر کتاب می باشد. چه در چاپ اول و چه در چاپ های بعدی. و این موضوع به صورت های زیر معمولا در قراردادها ذکر می شود.
الف ـ پرداخت حق تألیف و یا حق الترجمه ثابت از طرف ناشر و خرید تمامی امتیازات کتاب در چاپ اول و چاپ های بعدی. و در واقع واگذاری کل امتیاز کتاب به ناشر.
در این حالت، ناشر مبلغی را در همان موقع عقد قرارداد چاپ و یا به ترتیبی که به توافق می رسید. به شما می پردازد و صاحب کلیه امتیازات حق نشر کتاب می شود و شما دیگر هیچ حقی از بایت نشر کتاب نخواهید داشت.


ب ـ پرداخت مبلغ ثابت و یا درصدی از قیمت پشت جلد ضربدر تیراژ به عنوان حق التالیف در هر نوبت چاپ.
البته باید توجه داشت که نحوه پرداخت در این حالت هم می تواند متناسب با توافق شما با ناشر متفاوت باشد. این مبلغ می تواند بعد از چاپ هر نوبت یا در طی فروش باشد. و در هر دو حالت می تواند به صورت نقدی یا طی اقساط مختلف صورت گیرد. این نوع قرارداد را ناشران بیشتر با کسانی می بندند که شناخته شده اند و کتابهایشان پرفروش است.
این نوع قرارداد می تواند برای بعضی از افراد جذاب باشد زیرا نه هزینه ای پرداخت می کنند و نه در پخش نقشی دارند . البته در این نوع قرارداد حق چاپ همیشه برای ناشر محفوظ می ماند.


ج ـ مشارکت:
در این نوع قرارداد چاپ کتاب، هزینه های چاپ بین ناشر و نویسنده تقسیم شده و سود فروش کتاب نیز به همان نسبت بین ناشر و نویسنده تقسیم می شود. البته در این حالت نیز ناشر و نویسنده می توانند طی موادی در قراردادشان نحوه این مشارکت را دقیقا مشخص کنند.


د ـ سرمایه گذاری مولف:
در این حالت، مولف و یا مترجم تمام هزینه ها را پرداخت کرده و امتیاز کتاب را در اختیار دارد و تمام سود ناشی از فروش کتاب در این نوع قرارداد متعلق به مولف است.
این نوع قراردادها را معمولا مراکز دولتی و خصوصی و یا مترجمین و نویسندگانی که در مورد موضوع خاصی دست به قلم برده اند، مورد استفاده قرار می دهند.

باید به خاطر داشته باشید که هزینه های کتاب شامل هزینه ویراستاری، هزینه صفحه آرایی و تهیه جلد و ... است که در کلیه مراحل چاپ کتاب می توانید شرایط و ضوابط را با ناشر خود هماهنگ کنید.

برای محاسبه هزینه چاپ کتاب خود می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

محاسبه هزینه تمام شده چاپ کتاب به صورت آنلاین

 

 

لینک برخی از خدمات سایت:

سفارش کالای غیرکتاب

سفارش کتاب و مجلات خارجی، کاغذی

سفارش کتاب و مجلات خارجی، پی دی اف

محاسبه قیمت کتاب، کالا و مجلات خارجی

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

محاسبه هزینه های چاپ کتاب

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش های متداول

برخی سوالات مهم پیرامون نحوه تهیه کتاب از سایت آمازون

تلفن تماس:   88847044 – 88829329

 

 

1400/03/17
1490

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر